Raziskave

Zunanje površine zdravstvenih domov, Ljubljana

Kako jih uporabljajo in kaj na njih pogrešajo obiskovalci?

 

Zdravstveni domovi so ključen del zdrave skupnosti, zato je pomembno, da so njihove zunanje površine prijazne, dostopne in udobne za vse uporabnike. Urejene in zelene zunanje površine prispevajo k temu, da je obisk zdravnika manj stresen, počutje obiskovalcev in zaposlenih pa boljše. Potreba po kakovostnih zunanjih površinah se je še povečala od epidemije koronavirusa dalje: med epidemijo so pacienti zaradi manjše možnosti prenosa okužbe na pregled večinoma čakali zunaj, zaradi večjega zavedanja o nevarnostih nalezljivih bolezni pa želijo tudi danes čim več časa prebiti na svežem zraku. Prepoznavanje področij, kjer se lahko izboljša izkušnja obiskovalcev, je zato bistveno za ustvarjanje boljšega okolja in zmanjšanje stresa ob obisku zdravnika.

Naše raziskovanje so vodila tri vprašanja: Kakšne so zunanje površine ljubljanskih zdravstvenih domov? Kako jih obiskovalci uporabljajo? Kako bi jih lahko izboljšali?

Raziskava je eden od prvih tovrstnih projektov v Sloveniji. V njej je sodelovalo več kot petsto pacientov, svojcev in drugih uporabnikov zunanjih površin ljubljanskih zdravstvenih domov, ki so dobili možnost, da sami opišejo zunanje površine, ter zabeležijo, kako jih uporabljajo in kaj na njih potrebujejo. Vprašalnik je obsegal vprašanja o dostopnosti, prometu, urejenosti, zelenju in opremi prostora ter počutju udeležencev. Poseben poudarek je bil tudi na klimatskem udobju in zaščiti pred vremenom, ki postajata v času podnebnih sprememb vse bolj pomembna.

Obiskovalce razveseljuje zelenje in jezi promet

Rezultati kažejo na konkretne pomanjkljivosti in prednosti na posameznih lokacijah, pa tudi na splošno stanje zunanjih površin v ljubljanskem zdravstvu. Zunanje površine opazovanih zdravstvenih domov so večinoma čiste, varne in dobro dostopne brez avtomobila, kar uporabniki tudi opazijo. Večina ljudi jih uporablja za čakanje na pregled, svojca ali prevoz. Kljub temu uporabniki menijo, da na večini lokacij nista izpolnjena osnovna pogoja za čakanje zunaj: zadostno število klopi in zadostna zaščita pred vremenom - dežjem in soncem. 

Naše predvidevanje, da stik z naravo in zelenjem pozitivno prispeva k počutju, se je izkazalo za pravilno. Na lokacijah, kjer je zelenja in urbane opreme manj oz. je slabše urejeno, se uporabniki tudi slabše počutijo. Poleg tega so udeleženci drevesa, zelenje, mir in druge naravne elemente pogosto izpostavljali kot značilnosti zunanjih površin, ki so jim najbolj všeč. 

Med najbolj motečimi elementi zunanjih površin so problemi, povezani s prometom in dostopnostjo. Čeprav se mnenja razlikujejo, udeleženci močno pozitivno ocenjujejo, da lahko v zdravstveni dom brez težav pridejo tudi, če nimajo avtomobila. To je presenetljivo in pozitivno za načrtovanje trajnostnih prihodov v prihodnje.

Mlajši so manj zadovoljni s stanjem prostora

Rezultati kažejo, da je obstoječe stanje zunanjih površin sprejemljivo za starejše, za mlajše (in še posebej za mlade starše) pa ne več. Površine očitno ne ustrezajo več standardom in potrebam generacij, ki bodo zdravstvene ustanove obiskovala še dolgo časa. Lastniki in upravljavci prostora - v Ljubljani sta to Mestna občina Ljubljana in Zdravstveni dom Ljubljana - bi zato morali skrbeti, da ustvarijo okolje, ki podpira proces zdravljenja in veča zadovoljstvo uporabnikov zdravstvenih storitev.

Na izsledke naše raziskave se je odzvalo vodstvo Zdravstvenega doma Ljubljana, ki je letos za vzdrževanje zunanjih površin namenilo dodatnih 20.000 evrov. Sredstva bodo med drugim porabljena za postavitev dodatnih klopi, prometne in kolesarske ureditve, ureditev okolice pred ZD Vič ter za obnovo klopi in zasaditev dreves, ki bodo dajala senco pred ZD Fužine. Za ureditev dostopnosti za vse mestne prebivalce in izboljšanje konfliktnih prometnih situacij pa bo Mestna občina Ljubljana morala začrtati sistematične prometne ukrepe.

Zbrani podatki so brezplačno na voljo vsem, ki želijo delati z njimi tudi v prihodnje. Kontaktirajte nas na info@prostoroz.org.

Ljubljana • Sodelavca: Jan Šimnovec, Ana Šemrov • Podporniki: IMPETUS (Obzorje Evropa), Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo (EIT) • 2023