Raziskave

Vroče točke, Ljubljana

Ljubljančane smo vprašali, kje v mestu jim je poleti prevroče.

 

V povprečju bo vsako poletje v Ljubljani bolj vroče od prejšnjega. Zato moramo že danes začeti razmišljati, kako ublažiti poletno vročino in mesto prilagoditi na vse višje temperature. Pešci, kolesarji in drugi uporabniki javnih prostorov imajo najboljši vpogled v to, kateri deli mesta so prevroči. S projektom Vroče točke smo jih povabili, naj glasujejo za lokacije, ki jih zaznavajo kot vroče. V treh tednih so oddali kar 700 glasov.

Analiza odgovorov je pokazala, da ljudje poleti izbirajo daljše poti ali pa se zaradi vročine popolnoma izogibajo nekaterim lokacijam v mestu. Poleg tega nekateri namesto kolesa ali hoje raje uporabljajo avtomobil, da se izognejo vročini. Veliko anketirancev je tudi samih predlagalo, kako bi lahko izboljšali klimo v mestu - želijo si več dreves, večja drevesa, manj asfalta, betona in manj parkirišč. 

Med lokacijami, ki so dobile največ glasov, so območje križišča Ajdovščina, med cestami Slovenska in Celovška, med večjimi območji pa soseska Župančičeva jama. Opazili smo, da so med vročimi točkami pogosta tudi avtobusna postajališča, med njimi pa izstopa postajališče Klinični center. Ti podatki se ujemajo z lokacijami toplotnih otokov, izmerjenih s satelitskim termičnim snemanjem v okviru raziskave Urban heat island (Komac in drugi, 2014). Za vse lokacije z največ glasovi smo pripravili predloge ukrepov za hlajenje in jih predstavili Mestni občini Ljubljana.

Glede na to, kako bodo podnebne spremembe vplivale na Ljubljano, posamezni ukrepi za ohlajanje ne bodo dovolj. Javni prostor moramo začeti načrtovati drugače. Med ukrepi, ki jih morajo mesta začeti resno upoštevati, če hočejo ublažiti podnebne spremembe, so: več in bolj pestro zelenje, več vodopropustnih površin, kvalitetno vzdrževane površine, trajnost okolju prijaznih posegov, vključenost uporabnikov, več udobja za pešče in kolesarje, privlačen javni prevoz ter manj avtomobilov. Te osnovne principe načrtovanja javnega prostora za blaženje posledic podnebnih sprememb bi morala upoštevati vsa slovenska mesta. 

Za raziskavo smo uporabili brezplačno in prostodostopno orodje canvis.app.

Spletna stran projekta: Vroče točke.

Ljubljana • Sodelavci: Brendan McGill (canvis.app), Ljudje d.o.o. • Podpora: Projekt je del Podnebnega programa Mreže za prostor, ki ga sofinancirata Eko sklad in Ministrstvo za okolje in prostor s sredstvi Sklada za podnebne spremembe • Avgust 2020