Triglavska cesta, Bohinjska Bistrica
Dolgoročna ureditev in kratkoročna revitalizacija industrijskega območja.
V številnih manjših naseljih kljub hitremu razvoju novih oblik dela, kulturnega udejstovanja in druženja pogosto manjkajo prostori, ki bi služili kot kreativna in podjetniška stičišča. Priložnost za vzpostavitev teh prostorov predstavljajo degradirana industrijska območja. Občina Bohinj se spopada s situacijo, kjer so vsi obstoječi prostori zasedeni s turističnimi dejavnostmi. Širše območje železniške postaje v Bohinjski Bistrici predstavlja prostor, kjer se lahko razvijejo novi prostori za mlade podjetnike in kreativce.
Oživitev območja je vključevala:
1. Ureditev potniškega terminala
2. Parkovno ureditev ob Belici
3. Kratkoročno programsko revitalizacijo
Ureditev potniškega terminala
Za občino Bohinj smo pripravili celovit načrt revitalizacije območja ob železniški postaji, ki je vključeval prostorsko preveritev za umestitev glavne avtobusne postaje ter mehke ukrepe za oživitev zapuščenih stavb Gradbenega podjetja Bohinj. S predlaganimi ureditvami bi ta del Bohinjske Bistrice dobil osrednjo vlogo gospodarskega in družbenega dogajanja.
Parkovna ureditev ob Belici
Izdelali smo načrt prenove nabrežja Belice, ki deluje kot vstopna točka proti novi avtobusni postaji in Gradbeni. Ob nabrežju se bo prenovil obstoječi kostanjev in topolov drevored, postavile klopi in označevalne table, ter sanirali profil ceste. Gre za manjšo ureditev, prvi korak, ki bo bistveno prispevala k revitalizaciji območja.
Kratkoročna programska revitalizacija obrtne cone Gradbena
Na več sestankih z zainteresiranimi deležniki smo iskali ideje za eno od zgradb, ki smo jo želeli urediti in opremiti, tako da lahko postane nov prostor za druženje v Bohinju. Najpogosteje so bile izpostavljene želje po prostoru za dejavnosti, ki bi bil lahko na voljo številnim kreativcem in malim podjetnikom, ki delujejo v okolici Bohinja. Skupaj še z društvom mladih in osnovnošolci smo maja urejali prostor. Jeseni smo skupaj z občino ponovno preverili želje lokalnih deležnikov in ugotovili, da obstaja tudi zelo močna potreba po prostorih za sodelo. V ta namen smo pripravili izobraževanje in strokovni izlet za občino Bohinj v različne prostore sodela ter jim pomagali pri pripravi dneva odprtih vrat za zainteresirane najemnike. Po zaključku razpisa za najem v sredini februarja bomo novim najemnikom pomagali pri urejanju skupnih prostorov ter izvajali arhitekturna svetovanja za pisarne.
Pri revitalizaciji območja Gradbene smo izhajali iz potreb lokalnih prebivalcev, manjših podjetij in kreativnih posameznikov, ki so bili ves čas vključeni v aktivnosti. S testno akcijo smo raziskovali želje in potrebe ter iskali najboljši način, kako območju Gradbene vdihniti novo življenje in na njem ustvariti nove zgodbe. Organizirali smo nekaj delovnih akcij, dve javni razpravi, dan odprtih vrat ter več srečanj z uslužbenci občine Bohinj. Danes je večina prostorov, od skladiščnih in delavniških do pisarniških prostorov, oddanih. Gradbena je zaživela v novi luči. Naseljujejo jo destilarna, tiskarna, pakirnica sladkorja in druga manjša podjetja ter Kamra – nov galerijski in projektni prostor, ki gosti razstave, delavnice in kulturne večere.
Bohinjska Bistrica • Podpornik: EKSRP – Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja • Partnerji: BSC Kranj, Občina Bohinj, kombinat arhitekti • Sodelujoči: Kamra, Društvo mladih Bohinj, OŠ dr. Janeza Mencingerja • Foto: Klara Otorepec, Vesna Skubic • januar 2019 - junij 2021