Osnovne šole so ključne institucije, ki lahko spodbujajo ali zavirajo prehod na trajnostno mobilnost. Šolski okoliši kot prostorske enote pokrivajo vsa naselja v občinah, zato se prek njihovega urejanja v smeri trajnostne mobilnosti lahko celovito preureja promet in prostor tako v večjih mestih kot v manjših naseljih. Projekt je občinam in šolam pokazal enostavne in napredne rešitve, s katerimi lahko povečajo število trajnostnih prihodov v šolo.
Skupaj s partnerji smo v okviru projekta:
Pripravili pregled obstoječih praks, projektov, aktivnosti, publikacij na področju trajnostne mobilnosti v osnovnih šolah.
Opozarjali otroke, starše in zaposlene na šoli o pomenu trajnostne mobilnosti, alternativah individualnemu avtomobilskemu prometu in priložnostih, ki jih prinašajo drugačne oblike mobilnosti.
Uvajali nove prakse prihoda v šolo, ki spodbujajo pešačenje in kolesarjenje, kot na primer pešbus ali bicivlak, omejevanje možnosti parkiranja v neposredni bližini šol, ipd.
Prek dveh pilotnih projektov smo zasnovali konkretne ukrepe za trajnostno prometno ureditev, in sicer v enem mestnem in enem podeželskem/primestnem šolskem okolišu.
Prenesli rezultate pilotov ter dobrih praks na druge šolske okoliše.
Ljubljana, Dob • Podporniki: Ministrstvo za okolje in prostor • Partnerji: Inštitut za politike prostora, Cipra Slovenija, društvo Focus • Vizualizacije: Kombinat arhitekti • 2016 - 2017