Opuščanje prenove stanovanjske stavbne dediščine ima negativne okoljske in prostorske posledice za slovenska mesta, tudi za Idrijo.
Tip idrijske rudarske hiše je značilen zgolj za Idrijo. Hiše, ki so bile večinoma zgrajene med l. 1776 do 1876, oblikujejo prepoznavno podobo in identiteto mesta.
Leta 2018 smo skupaj s partnerji v Idriji popisali 102 rudarski hiši. Kar polovica od njih je bila praznih. Zaradi številnih predelav jih je samo 18 ohranilo več kot pet tipičnih značilnosti, od tega je bilo le 8 še vedno naseljenih. V času, ko v Idriji in okolici izrazito primanjkuje stanovanj, smo ocenili, da bi obnova in naselitev pozitivno vplivala tako na oživitev mestnega središča kot tudi na krepitev identitete in arhitekturno-urbanistične podobe mesta, vpisanega v UNESCOv seznam svetovne dediščine.
S projektom smo želeli spodbuditi prenovo in oživiti spomeniško zaščitene hiše kot privlačne objekte za sodobno bivanje. Obnova je bila zasnovana z mislijo na uporabo in vgradnjo naravnih materialov, vključevanje znanja lokalnih mojstrov in spoštovanje vseh značilnosti stavbne dediščine. Inovativen načrt obnove znotraj okvirov varovanja dediščine smo oblikovali s široko projektno skupino strokonjakov, ki smo jo formirali, da bi skupaj našli najprimernejše rešitve.
Za pilotni primer smo si izbrali rudarsko hišo Trnovec. Hiša je vpisana v register kulturne dediščine, že dvajset let sameva in je v lasti občine. Zanjo smo načrtovali preobrazbo v dvostanovanjsko stavbo, kjer bo zunanja podoba ohranjena v prvotni podobi, notranjost pa na novo zasnovana glede na sodobne prostorske in bivanjske potrebe. Občina bo po naših načrtih hišo tudi obnovila in v njej uredila stanovanja za mlade.
Vse predloge in ukrepe smo na koncu izdali tudi v obliki kataloga.
Idrija • Podporniki: Eko sklad, Ministrstvo za okolje in prostor • Partnerji pri projektu: Idrija 2020, Kombinat arhitekti • Foto: Maša Živec • Vizualizacije: Andrej Blatnik • 2018-2019