Septembra 2018 je na območju nekdanje obalne ceste med Koprom in Izolo potekal dogodek Narišimo obalo, ki je predstavljal prvo akcijo množičnega skupnostnega načrtovanja prostora v regiji. Udeležilo se ga je več kot 1000 ljudi iz celotne Slovenije, sosednje Italije in različnih evropskih držav ter z idejami zapolnilo kar 750 metrov role papirja.
Predlogi so bili raznoliki in inovativni, v večini predlogov pa udeleženci Obalno cesto dojemajo kot prostor sprostitve, rekreacije in športa, z vidika tipa podlage pa se jo dojema kot mešanica asfalta/betona, zelenja in skal. Kot najbolj nepriljubljen element so se v predlogih pojavile pozidave in hoteli ter motorizirana vozila na kopnem in v morju. Ljudje si želijo ohraniti prostor obalnega pasu brez poslikav in velikih posegov.
Kot pravijo pobudniki dogodka, predstavniki društva PiNA, je akcija javnost spodbudila k sodelovanju pri urejanju javnega prostora in pokazala, da lahko soodločajo o prostoru. Obsežno analizo in smernice razvoja obalne ceste je PiNA posredovala v javnost, v upanju, da bodo podani predlogi upoštevani pri pripravi regionalnega prostorskega načrta.
Opazovalnica praznine
Ko se je l. 2017 za promet zaprla obalna cesta, je za avtomobili ostala praznina, ki so jo zapolnili ljudje. Obalna cesta je hitro postala najbolj priljubljen prostor za tek, rolanje, kolesarjenje, sprehode in opazovanje morja. Da je obalni pas med Koprom in Izolo lep prav zato, ker je prazen, je opozarjala začasna instalacija Opazovalnica praznine. Umetniški objekt je odpiral vprašanja o vrednotah današnjega časa preko prostorske izkušnje – opazovanja. Mimoidočim je dva meseca omogočala razmišljanje o morju z drugačne perspektive. Z opazovalnico in s poezijo Tomaža Šalamuna smo želeli spodbuditi premislek o tem, kako bi bilo, če bi Obalna cesta še naprej ostala nepozidana.
Izola • Podporniki: Ministrstvo za okolje in prostor • Partnerji pri projektu: IPoP, PiNA, Hiša!, Rok Oblak • Foto: Rok Oblak • 2019