Zgradbe
Kajuhov dom, Celje
Participativna prenova dekliške šole v nov center urbanega dogajanja
Nekdanjo stavbo dekliške šole želi Mestna občina Celje prenoviti v nov center urbanega dogajanja - regijsko stičišče kulture, kreativnosti in urbanih dogodkov. Objekt bo postal središče za ljubiteljsko kulturo, ustvarjalnost in urbane aktivnosti, z vzpostavljanjem javnega programa pa se bo nadaljevala raba stavbe kot družbenega objekta. Za celjsko občino smo izdelali projektno nalogo, vodili proces vključevanja, prevzeli pa smo tudi koordinacijo začasne rabe objekta in komunikacijo z deležniki v času projektiranja prenove.


Projektna naloga kot proces zbliževanja deležnikov in občine
Projektne naloge so v Sloveniji še vedno pogosto spregledane kot eno od ključnih orodij za zgodnje vključevanje javnosti v proces načrtovanja. Sodelovanje z javnostjo v fazi priprave projektne naloge ima številne prednosti: ker je projekt še odprt, imajo deležniki boljše možnosti, da zbližajo stališča, sooblikujejo izhodišča za načrtovalce in se spoznajo z eksternimi pogoji, ki narekujejo obseg projekta. Zaradi zgodnjega obveščanja bodoči uporabniki projekt bolje spoznajo in hitreje posvojijo za svojega. Poleg tega so potencialna nesoglasja med investitorjem, projektanti in deležniki razrešena dovolj zgodaj, da ne povišajo stroškov in ne zamaknejo časovnice gradnje.
V pripravo projektne naloge za Kjuhov dom smo že od začetka vključevali bodoče uporabnike: kulturne delavce, društva in lokalne ustvarjalce. Naloga se podrobno posveča potrebam uporabnikov, prostorskim zmogljivostim objekta in programskim značilnostim središča Celja. Poleg vzpostavitve novih produkcijskih in vadbenih prostorov je bil naš cilj tudi vzpostavitev kreativne skupnosti uporabnikov ter vzpostavitev učinkovitega sistema upravljanja novega kulturnega centra. S pomočjo intervjujev, dogodkov in delavnic smo vzpostavili trajno in konstruktivno sodelovanje med investitorjem in bodočimi uporabniki, kar bo olajšalo zagon novega centra.
Z začasno rabo je objekt zaživel že pred prenovo
Prostorska preveritev, ki smo jo izdelali v sklopu projektne naloge, je pokazala, da obstoječa arhitekturna zasnova Kajuhovega doma omogoča sodobno prenovo, ki bo ponudila kvalitetne prostore celjskim ustvarjalcem. Poleg tega smo prepoznali, da objekt, ki je bil pred tem vrsto let prazen, že pred prenovo lahko postane stičišče kreativnih in lokalnih skupnosti . S pomočjo prenosne opreme smo zato vse sestanke s potencialnimi uporabniki in s strokovnimi deležniki organizirali v neprenovljenih sobah in dvoranah. Z “dnevi odprtih vrat” smo Kajuhov dom ponovno postavili na mentalni zemljevid prebivalcev in lokalnih medijev. Na vseh dogodkih so imeli sosedje in prebivalci Celja možnost, da na igriv način raziščejo objekt in spoznajo občinske načrte za prenovo. Formalno smo vzpostavili tudi začasno rabo objekta, ki je ustvarjalcem že pred začetkom prenove omogočila brezplačen dostop do prostorov za ustvarjanje in vrnila življenje v projekt še pred začetkom gradbenih del.
Celje • Sodelavca: Luka Piškorič (Poligon), Aljaž Cestnik Naročnik: Mestna občina Celje • 2023 - 2024