Politika zasebnosti
Projekt Healthcare Space UX želi vključiti uporabnike ljubljanskih zdravstvenih ustanov v raziskovanje uporabniške izkušnje zunanjih površin zdravstvenih domov v Ljubljani. S projektom želimo aktivirati državljanske znanstvenike za namen zbiranja podatkov, potrebnih za ovrednotenje in izboljšanje načrtovanja, upravljanja in vzdrževanja odprtega prostora ljubljanskih zdravstvenih ustanov.
Namen projekta
Na odprtih prostorih urbanih zdravstvenih domov se zadržuje največja koncentracija ranljivih uporabnikov - pacientov. Odprti zunanji prostori jim omogočajo orientacijo, sprostitev, druženje in vzpostavljanje stika z naravo in mestom. Pacienti zdravstvenih ustanov so pogosto obravnavani kot žrtve, za katere morajo skrbeti strokovnjaki. V Ljubljani se tak pristop od zgoraj navzdol v veliki meri uporablja tudi pri prostorskem načrtovanju: zunanji prostori javnih ustanov se načrtujejo in upravljajo z malo upoštevanja socialnih, čustvenih, fizioloških, v nekaterih primerih celo funkcionalnih potreb uporabnikov. Ta projekt postavlja uporabnike na prvo mesto in omogoča, da pacienti dokumentirajo in ocenjujejo prostor, ki ga uporabljajo.
Državljanski znanstveniki kot uporabniki prostora bodo opolnomočeni s tem, da bo njihov glas slišan in opažanja zabeležena. Temo uporabnosti odprtega prostora bomo postavili v ospredje javnega diskurza in problematiko predstavili odločevalcem. Novi podatki bodo odločevalcem omogočili sprejemanje bolj informiranih odločitev glede upravljanja, vzdrževanja in načrtovanja odprtega prostora ter izvajanje novih politik.
Vaša vloga
Pri raziskavi sodelujete kot državljanski znanstvenik, da bi izmerili svojo uporabniško izkušnjo zunanjih površin v eni od petih izbranih zdravstvenih domov v Ljubljani, digitalno preko spletnega vprašalnika ali s pomočjo naše ekipe na terenu. Za boljše razumevanje in vrednotenje prostorov se bodo v sklopu vprašalnika zbirali kvantitativni in kvalitativni podatki o uporabniški izkušnji ter fotografije lokacij.
V sklopu vprašalnika se bo zahtevalo, da:
(1) odprete spletno anketo
(2) potrdite soglasje o izpolnjevanju vprašalnika
(2) dovolite aplikaciji dostop do kamere in slik
(3) opazujete odprt prostor, kjer se nahajate
(4) ovrednotite prostor z anketo o uporabniški izkušnji
(5) fotografirate prostor
(6) oddate demografske podatke
(7) oddate vprašalnik in se po želji prijavite na e-poštne novice o projektu
Uporaba podatkov
Podatki, ki se bodo ovrednotili:
(1) Fotografije: za namen oblikovanja zemljevida izbranih zdravstvenih domov s fotografijami primerov situacij. Zemljevid s fotografijami bo namenjen identifikaciji najbolj problematičnih vidikov zunanjih površin preučevanih zdravstvenih domov.
(2) Anketa in opisi opazovanj: za kvalitativno in kvantitativno analizo podatkov za raziskovanje uporabniške izkušnje zunanjih površin zdravstvenih domov.
Vsi podatki bodo anonimizirani in objavljeni na naši spletni strani ter na družbenih omrežij ter predstavljeni na konferencah in v znanstvenih publikacijah. Neobdelani in anonimizirani podatki bodo na zahtevo na voljo drugim raziskovalcem, na naših varovanih strežnikih bodo shranjeni pet let.
Varnost
Sodelovanje pri projektu za sodelujoče ne predstavlja nikakršne nevarnosti – uporaba spletne strani za zbiranje podatkov bo uporabniku prijazna, popolnoma prostovoljna in anonimna.
Obveščanje
Ne glede na predhodno dano soglasje za prejemanje e-poštne novice o projektu ima uporabnik pravico, da nam prepove uporabo njegovih osebnih podatkov za namene obveščanja o projekta, tako da nas kontaktira na info@prostoroz.org ali uporabi možnost odjave, ki je ponujena v povezavi z našimi novicami.