4 dokumentarni filmi
4 projekcije v objektih, ki nikoli niso bili kino
4 debate, ki globalne urbane teme postavijo v lokalni kontekst
Spored filmov:
Dream Empire
Torek, 23.10. ob 19.00
Situla, Vilharjeva 44
Mesto: Chongqing
Debata: Klemen Ploštajner
Prijava
Citizen Jane
Sreda, 24.10. ob 19.00
Anselma, Kolodvorska 6
Mesto: New York
Debata: Pavel Gantar
Prijava
Do More With Less
Četrtek, 25.10. ob 19.00
Magacin, Šmartinska 32
Mesto: Quito
Debata: Vesna Skubic
Prijava
City for Sale
Petek, 26.10. ob 19.00
Biro prostoRož, Rimska 22
Mesto: Berlin
Debata: Anja Planišček
Prijava
Dokumentarni filmi, izbrani za prvo edicijo festivala, govorijo o vizijah štirih mest na različnih koncih sveta (opisi spodaj). Ne glede na to, ali so vizije mest utopične, uresničene, spodletele ali povsem naključne, so pomembne za naše razumevanje sodobnih mest in urbanega življenja.
Festivalu je ime posodil slovenski arhitekt in urbanist Edvard Ravnikar – Edo, kot so ga klicali prijatelji. Edvard je bil arhitekt z močno vizijo. Vplival je na to, kako slovenska mesta izgledajo in kako živimo v njih. Ne vemo, ali je bila Edvardova vizija mesta najboljša možna, vemo pa, da še vedno vpliva na nas. Zato festival, ki poskuša razumeti in kritično ovrednotiti različne vizije urbanega razvoja, nosi ime po njem.
Vstop prost. Zaradi omejenega števila sedežev so potrebne prijave. Filmi bodo predvajani v angleščini ali z angleškimi podnapisi.
Zemljevid lokacij
Facebook dogodek
Filmski festival EDO podpira Ministrstvo za okolje in prostor Republike Slovenije.
Pri izvedbi festivala pomagajo Anselma, Magacin Fundus, Situla, Pina, Evrosad in Ljudje.
Dream Empire
David Borenstein / Danska / 2016 / 73’ / v kitajščini z angleškimi podnapisi
Nepremičninske agencije na Kitajskem si pri prodaji stanovanj v novozgrajenih supersoseskah pomagajo z “belimi opičnjaki” – najetimi tujci, ki v praznih in odročnih mestih ustvarijo kuliso mednarodnega utripa.
Citizen Jane
Matt Tyrnauer / ZDA / 2016 / 92’ / v angleščini
Urbana aktivistka Jane Jacobs se je v 60-ih postavila nasproti vplivnemu urbanistu Robertu Mosesu. Med drugim je dosegla, da čez newyorški Soho danes ne teče avtocesta, in utemeljila, zakaj moramo mesta opazovati tudi s perspektive ulice.
Do More With Less
Katerina Kliwadenko, Mario Novas / Ekvador, Španija / 2017 / 87’ / v španščini z angleškimi podnapisi
Nenehne krize, ki pretresajo Južno Ameriko, silijo arhitekte k drugačnim pristopom pri zagotavljanju kakovostnih bivanjskih prostorov. Skupina mladih arhitektov v Ekvadorju se zaradi omejenih finančnih in materialnih sredstev opira na inovativnost in sodelovanje s skupnostjo pri razvoju alternativnega ekonomskega modela.
City for Sale
Andreas Wilcke / Nemčija / 2015 / 82’ / v nemščini z angleškimi podnapisi
Naraščajoča priljubljenost Berlina privablja investitorje, ki z velikimi gradbenimi projekti spreminjajo podobo mesta. Na drugi strani se lokalno prebivalstvo sooča z vedno višjimi najemninami, ki otežujejo življenje v mestu.